Koja je najuspešnija zemlja na olimpijskim igrama? Odgovor će vas sigurno iznenaditi!

Ne, to nisu ni SAD, ni Rusija ni Kina. U pitanju je - Finska!


Ako uspešnost neke zemlje na olimpijskim igrama merimo u poređenju sa ukupnim brojem stanovništva države, Finska se nalazi na ubedljivom prvom mestu. Uz suseda Švedsku, to su jedine dve reprezentacije koje su osvojile medalju na svakim olimpijskim igrama, i letnjim i zimskim, od 1908 pa sve do danas.



1Finska3025,407,04017,904
2Švedska4839,490,68319,649
3Mađarska4759,962,00020,972
4Danska1795,580,51631,176
5Bahami11353,65832,150
6Norveška1495,005,70033,595
7Bugarska2147,364,57034,413
8Istočna Nemačka40916,111,00039,391
9Estonija331,318,00539,939
10Jamajka672,705,82740,385

Prva kolona predstavlja ukupan broj osvojenih medalja, druga broj stanovništva, a treća broj stanovnika po jednoj olimpijskoj medalji.

Naša nekadašnja domovina, Jugoslavija, nalazi se na 34. mestu, Srbija na 77., Hrvatska na 43., Makedonija sa samo jednom medaljom, nalazi se na 99. mestu ove liste, a Bosne i Hercegovine nema na listi, pošto još uvek nije osvojila ni jednu medalju.

Od velikih svetskih sila, SAD se nalaze na 37. mestu, Rusija na 56. mestu, a Kina na 106. mestu. Poslednja na ovoj listi je Indija, druga najmnogoljudnija zemlja na svetu, sa samo 26 osvojenih medalja, ili 48 miliona stanovnika po jednoj medalji.




Autor: Maksim Kukić

Najnoviji postovi